Du må være registrert og logget inn for å kunne legge ut innlegg på freak.no
X
LOGG INN
... eller du kan registrere deg nå
Dette nettstedet er avhengig av annonseinntekter for å holde driften og videre utvikling igang. Vi liker ikke reklame heller, men alternativene er ikke mange. Vær snill å vurder å slå av annonseblokkering, eller å abonnere på en reklamefri utgave av nettstedet.
  3 545
Si at en tok overdose på narko for et halvt år siden og havnet på sykehus.
I dag fikk han en telefon om at om tre dager skal han til avhør pga at pasienten hadde med seg det resterende stoffet på sykehuset. Legene tok seff dette å leverte til onkel politi.

Hvis det er ingen beviser på at det er HAN som eide og kjøpte dette, kan politiet da straffe han?
Blir man uansett tatt med på pisseprøve?

Hva tror dere skjer etter/på dette avhøret?
Sist endret av Trippa; 25. oktober 2008 kl. 04:57.
▼ ... flere år senere ... ▼
Anonym bruker
"Ferdig Narhval"
Generert avatar for denne anonyme brukeren
Det fremkommer i legemiddelloven § 31 andre ledd at det er ulovlig å være i besittelse av narkotika. I straffeloven § 231 fremkommer det at det er ulovlig å oppbevare narkotika.

Slik jeg forstår den situasjonen du beskriver, ble det funnet narkotika på han som kom inn på sykehuset. Dette vil oppfylle vilkåret for besittelse i legemiddelloven, eller vilkåret om oppbevaring av narkotika i straffeloven. Forskjellen vil være hvor mye narkotika som ble funnet. Dersom det var snakk om 1-2 brukerdoser vil han kunne straffes etter legemiddelloven, men dersom det var mer enn dette, vil det være straffeloven som kommer til anvendelse.

Om han må ta tisseprøve, er det opp til politiet og domstolen å bestemme. Jeg kan ikke svare deg på om dette er rutine i slike saker. Jeg vil imidlertid anta at dersom dette ikke var første gang vedkommende ble tatt med narkotika, er sjansen større for at politiet vil be domstolen om tillatelse til å utføre en tisseprøve på han.

I avhøret vil han nok bli bedt om å fortelle sin versjon av hva som har skjedd, altså om narkotikaen er hans, og dersom ikke, hvordan han endte opp med narkotikaen.

Etter at politiet har etterforsket saken, vil de vurdere om det har nok sterke beviser til å få vedkommende dømt for narkotikaovertredelse. Dersom politiet mener at de har det, kan de enten tilby han et forelegg for overtredelsen, eller ta saken til domstolen for å få han dømt til straff der. Dersom politiet ikke har sterke nok beviser vil saken sannsynligvis bli henlagt.
Sitat av Anonym bruker Vis innlegg
Det fremkommer i legemiddelloven § 31 andre ledd at det er ulovlig å være i besittelse av narkotika. I straffeloven § 231 fremkommer det at det er ulovlig å oppbevare narkotika.

Slik jeg forstår den situasjonen du beskriver, ble det funnet narkotika på han som kom inn på sykehuset. Dette vil oppfylle vilkåret for besittelse i legemiddelloven, eller vilkåret om oppbevaring av narkotika i straffeloven. Forskjellen vil være hvor mye narkotika som ble funnet. Dersom det var snakk om 1-2 brukerdoser vil han kunne straffes etter legemiddelloven, men dersom det var mer enn dette, vil det være straffeloven som kommer til anvendelse.

Om han må ta tisseprøve, er det opp til politiet og domstolen å bestemme. Jeg kan ikke svare deg på om dette er rutine i slike saker. Jeg vil imidlertid anta at dersom dette ikke var første gang vedkommende ble tatt med narkotika, er sjansen større for at politiet vil be domstolen om tillatelse til å utføre en tisseprøve på han.

I avhøret vil han nok bli bedt om å fortelle sin versjon av hva som har skjedd, altså om narkotikaen er hans, og dersom ikke, hvordan han endte opp med narkotikaen.

Etter at politiet har etterforsket saken, vil de vurdere om det har nok sterke beviser til å få vedkommende dømt for narkotikaovertredelse. Dersom politiet mener at de har det, kan de enten tilby han et forelegg for overtredelsen, eller ta saken til domstolen for å få han dømt til straff der. Dersom politiet ikke har sterke nok beviser vil saken sannsynligvis bli henlagt.
Vis hele sitatet...
Bare 12 år forseint, dog riktig det du sier. Titegn
Sitat av mrracerhacker Vis innlegg
Bare 12 år forseint, dog riktig det du sier. Titegn
Vis hele sitatet...
Nydelig «call back» der ja. Nesten rart at noen finner denne tråden etter så lenge