Du må være registrert og logget inn for å kunne legge ut innlegg på freak.no
X
LOGG INN
... eller du kan registrere deg nå
Dette nettstedet er avhengig av annonseinntekter for å holde driften og videre utvikling igang. Vi liker ikke reklame heller, men alternativene er ikke mange. Vær snill å vurder å slå av annonseblokkering, eller å abonnere på en reklamefri utgave av nettstedet.
  1 346
Jeg har havnet i karantene i 10 dager etter muligens nærkontakt med en smittet.
Der står det at de ber meg om å teste meg altså at jeg bør gjøre det. Lurer på om man faktisk må teste seg, et det straffbart å ikke gjøre det?
Ikke vær en pikk.. Test deg..

Lov om vern mot smittsomme sykdommer [smittevernloven]:

Kap. 2. Informasjon til smittede personer, unntak fra taushetsplikt, meldinger og varsler


...


Dersom legen har grunn til å anta at en smittet person ikke følger den personlige smittevernveiledningen, skal legen uten hinder av lovbestemt taushetsplikt underrette kommunelegen hvis hensynet til smittevernet krever det. Kommunelegen skal da overta den videre smittevernveiledningen av personen.
Vis hele sitatet...
§ 5-1. Plikter for en person som er smittet med en allmennfarlig smittsom sykdom

...

En smittet person med en allmennfarlig smittsom sykdom har plikt til å ta imot og følge den personlige smittevernveiledningen som legen gir, jf. § 2-1 for å motvirke at sykdommen blir overført til andre og plikt til å la seg isolere dersom det er nødvendig.
Vis hele sitatet...
§ 8-1.Straff
Med unntak av overtredelse av plikter etter § 5-1 eller plikter som omfattes av helsepersonellovgivningen, straffes forsettlig eller uaktsom overtredelse av loven her eller vedtak gitt med hjemmel i loven med bot eller fengsel inntil 2 år. Dersom overtredelsen har tap av menneskeliv eller betydelig skade på kropp eller helse som følge, er straffen bot eller fengsel inntil 4 år.
Vis hele sitatet...
Sist endret av bashfoo; 2 uker siden kl. 15:54.