![]() |
|
|
Trådverktøy |
|
|
#1 |
|
Nytt gisselvirus herjer i norske nettsider
I dag tidlig kom det inn en PC fra en bruker som hadde fått et virus som ser ut til å kryptere samtlige filer på maskinen og forlange løsepenger for å få åpnet de igjen.
Har prøvd å koble harddisken i en annen PC som det ikke er farlig med, men da ville den ikke en gang lese av den infiserte disken. var heller ingen programmer i lista som så sketchy ut. Noen som har erfaringer med dette? Etter det jeg har hørt ligger det på flere norske nettsider og at bare å være innom siden er nok for en infeksjon. Leste på et annet forum at AVG og noen andre antivirus klarer å fjerne det men krypteringen består. Så må du inn å redigere registeret og bruke programmer for å dekryptere filer. | |
|
|
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Jepp, har hatt et utbrudd av dette på jobb. Det er visstnok en avart av en gammel trojaner som utnytter en eller annen svakhet ved PDFer(?).
http://www.symantec.com/security_res...111-99&tabid=2 | |
|
Leve Vømmøldalens røde radikale!
Med folket, mot makta! |
|
|
|
Sist endret av Mith; 12. april 2012 kl. 08:27.
|
|
|
#3 |
|
NorSIS har en artikkel angående dette, med mulig løsning for dekryptering av filer:
http://norsis.no/nyheter/2012-04-11-Losepengevirus.html Selve viruset burde bli oppdaget av de fleste antivirusprogrammer nå, men filene vil fortsatt forbli krypterte. Les lenken over for mulig løsning. | |
|
|
|
|
|
#5 |
|
Er nok bare Windows. litt med filsystemer og slikt. + at det er dominerende platform for målgruppen (ikke kyndige tanter som har alle bildene lagra på "mine bilder" uten backup)
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
#8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
#10 |
|
|
|
|
|
|
![]() |
| Trådverktøy | |
|
|